Jak vybrat dřevěnou podlahu?

Při výběru nové dřevěné podlahy je potřeba vzít v potaz několik důležitých faktorů. Než zvolíte vámi požadovaný typ dřeviny, je klíčové si uvědomit, jakému zatížení bude daná podlaha vystavena a na základě toho vybrat vhodnou dřevinu s adekvátní tvrdostí.

 

Tvrdost podlahy

Stupeň tvrdosti podlahy u všech typů dřevin určuje tzv. Brinellova hodnota. U těchto hodnot platí, že čím vyšší jednotka, tím tvrdší dřevo. Nejčastěji používané typy dřeva jsou hodnoceny následovně:

 

Smrk – 1,6

Borovice - 1,8

Modřín – 2,1

Bříza – 2,6

Ořech – 3,4

Dub – 3,7

Buk – 3,8

Jasan – 4,0

Merbau – 4,9

 

Obecně platí, že do méně vytížených prostorů jako jsou ložnice nebo pracovna je vhodné použít dřeviny s nižší tvrdostí – ideálně do 1,6. Naopak u silně zatěžovaných prostor (kuchyně, obývací či dětský pokoj) je ideální podlaha s vyšším stupněm tvrdosti – nad 3,0.

 

Vhodné dřeviny

Po rozpoznání správné tvrdosti požadovaného dřeva je na řadě výběr, z jakého stromu dřevo využijete. K těm nejoblíbenějším a zároveň nejvhodnějším typům dřeva se řadí smrk, borovice a dub. Tyto dřeviny patří k favoritům zejména díky jejich odolnosti a dobré snášenlivosti vůči vlhkostním změnám.

Pokud chcete pro svou podlahu zvolit něco výjimečnějšího, na výběr máte příklad luxusní ořechové dřevo s exotickým nádechem, případně trvanlivé dřevo merbau, které je velmi houževnaté, použitelné i v exteriéru a až o 30 % tvrdší než tradiční dub. Požadovaný odstín si můžete vybrat dle svého vkusu a jednotlivých designových prvků.

Za důležité stojí zmínit i méně vhodné alternativy, ke kterým patří jasan, javor, habr a buk. Tyto dřeviny reagují výrazněji na změny teplot a vlhkosti, proto nejsou vhodné na podlahové topení, v posledních letech tolik oblíbený a úsporný způsob vytápění.

 

Skladba dřevěné podlahy

U výběru vhodné dřevěné podlahy je třeba nezapomínat na její skladbu. U jednovrstvých podlah z masivu postupem času dochází kvůli neustálé práci dřeva k jejímu kroucení a praskání. Řada výrobců proto podlahy ztenčují a nabízí je za velmi levné ceny. Taková podlaha ale bohužel často dlouho nevydrží a velice brzy dochází k jejímu poškození.

Ideálním řešením je proto vícevrstvá podlaha – nejčastěji dvouvrstvá nebo třívrstvá. Tyto typy podlah jsou mnohonásobně odolnější vůči kroucení a praskání, a pokud jsou třívrstvé, je možné využít zámkového spoje, který má spoustu výhod.

Hlavní výhodou je jednoduchost pokládky, kterou zvládne i průměrně zručný člověk. Dále je to také přesnost při pokládce a schopnost udržet jednotlivé parkety stažené k sobě. Tuto výhodu nemá druhý běžně používaný spoj pero-drážka. Tento typ spoje se může u širších prken po čase rozjíždět, což by zapříčinilo vznik špatně opravitelné spáry. U vícevrstvých podlah vás zajímá pak zejména tloušťka nášlapné vrstvy, která v případě poškození umožňuje podlahu renovovat. Uživatel by si měl pamatovat, že čím je nášlapná vrstva tlustší, tím je možné podlahu vícekrát opravit.

U nás v České podlaze zaručujeme tu nejvyšší kvalitu třívrstvých podlah, kdy každá z vrstev plní rozdílnou funkci na 100 % a podlaha proto vydrží dlouho pevná, pružná a elegantní. O výhodách třívrstvých podlah si můžete dopodrobna přečíst zde.

 

Podlahové topení

Pokud uvažujete o podlahovém topení, dřevěná podlaha skrývá pro jeho instalaci mnoho výhod. Těmi hlavními jsou, že dřevěné podlahy se zabudovaným podlahovým topením nevíří prach a zajišťují stabilní, příjemnou teplotu od nohou. Nahřátá dřevěná podlaha navíc příjemně voní a na rozdíl od vinylové podlahy nejsou při jejím zahřívání vylučovány žádné karcinogenní látky (ftaláty, atd).

Veškeré výhody podlahového topení ve dřevěné podlaze, včetně nejvhodnějších typů dřevin, jsme pro vás přehledně sepsali v jednom z našich blogových článků.

 

 

Přečtěte si více o:

Třívrstvé dřevěné podlaze

Možnosti využití podlahového topení

Skladbě dřevěných podlah

Na co si dát pozor při výběru dřevěné podlahy

O plovoucích dřevěných podlahách

O lepených dřevěných podlahách

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3