Skladba podlah
Dřevěné podlahy patří mezi vůbec nejoblíbenější podlahové krytiny. Díky své textuře a vlastnostem se po nich příjemně chodí, vytváří doma příjemnou atmosféru a zároveň jsou velice odolné. V případě, že o dřevěné podlaze uvažujete, je vhodné vědět, z čeho se skládá.
Vícevrstvé podlahy
Dřevěná podlaha musí něco snést – proto musí být dostatečně tvrdá a odolná a mít vhodnou tloušťku. Jednou variantou je zvolit podlahy z masivu (nejčastěji z dubového dřeva), které jsou ovšem finančně nákladné a postupem času může dojít k jejich popraskání a zkroucení. Ideální řešení proto nabízí podlahy z více vrstev, které tyto problémy řeší.
Na trhu najdete buď dvouvrstevné či třívrstevné podlahy. Právě podlahy sestávající ze tří vrstev dokonale plní svou funkci. Třívrstvá podlaha vám vydrží celé dekády a v případě opotřebení ji jednoduše zbrousíte a přelakujete, případně naolejujete.
Nášlapná vrstva zajišťuje odolnost
První vrstva (nášlapná) je vyrobena z tvrdého dřeva – dubového, bukového, ořechového, javorového a dalších. Její tloušťka musí být minimálně 3,5 mm. Zbylé dvě vrstvy už jsou pouze konstrukční, proto se nevyrábí z tvrdého dřeva.
Středová vrstva zlepšuje kročejový efekt
Středová vrstva je nejčastěji vyráběna z měkkého smrkového či borového dřeva o tloušťce 9 mm. Použití měkkého dřeva v této vrstvě má dobrý důvod – zabraňuje roztažnosti podlahy a zlepšuje kročejový efekt celé podlahy, změkčuje došlap a eliminuje hluk.
Protitahová vrstva zajišťuje stabilitu
Spodní a zároveň poslední vrstva se vyrábí ze smrkové dýhy a nazývá se též protitahová. Její tloušťka je nejčastěji 1,5 mm a díky ní je v celé podlaze zajištěna stabilita a ochrana před kroucením a praskáním.
Správná pokládka je klíčem k úspěchu
Aby byly zachovány vlastnosti jednotlivých podlah, je důležité zajistit správnou pokládku. K tomu můžete využít buď našich profesionálních služeb, nebo si položit podlahu sami. Prostudujte si naše rady a tipy, jak na to.