Je dřevěná podlaha vhodná pro podlahové topení?
Článek aktualizován v listopadu 2023: Uvažujete o podlahovém topení a místo laminátové podlahy chcete raději pravé dřevo? Dobrou zprávou je, že tato možnost je reálná – ovšem jen za určitých předpokladů. V našem článku vám poradíme, jaký typ dřeviny zvolit.
Dřevo funguje jako skvělý tepelný izolant, ne všechny dřeviny se však hodí kombinovat s podlahovým topením – ať už elektrickým nebo teplovodním. Problém může představovat zejména roztažnost materiálu, ovlivněná změnami vlhkosti. Vhodnější volbou budou spíše vícevrstvé výrobky s vyšší rozměrovou stabilitou.
Které dřeviny lze použít?
Mnohdy volba padne na vinylové nebo laminátové podlahy, skutečné dřevo ale nic nenahradí. U dřevěné podlahy máte jistotu naprosté zdravotní nezávadnosti, do ovzduší se nevypouští škodlivé látky, jako to může být v případě nekvalitních vinylových podlah. U vinylu a laminátu je vždy třeba si ověřit, zda neobsahují nebezpečná změkčovadla, formaldehyd a další škodliviny. U dřeva vám tento problém nehrozí.
Z vlastních zkušeností můžeme též dřevěnou pokládku na podlahové topení doporučit také proto, že se jedná o materiál, který se dokonale protopí a krásně hřeje. Navíc je velmi pohodlný i na bosé nohy a perfektně vypadá.
Některé druhy dřeva jsou náchylnější vůči vlhkosti a výkyvům teplot. Hodí se proto použít podlahové krytiny s nižším tepelným odporem (tzn. vyšší tepelnou vodivostí). Je třeba mít také na paměti, že na podlahové topení se hodí dřevěné pokládky pod 15 mm.
K vhodným dřevinám se řadí:
- smrk
- borovice severská
- dub
Dub patří obecně mezi vůbec nejoblíbenější dřeva – je pevný, odolný a dobře snáší vlhkostní změny. Z dalších variant lze použít luxusní ořechové dřevo nebo exotické merbau, které je velmi odolné i v exteriéru a až o 30 % tvrdší než dubové dřevo. Tato dřeva nabízí i širokou škálu odstínů, mezi kterými si jistě vyberete podle svého vkusu.
Mezi zcela nevhodné alternativy naopak patří:
- jasan
- habr
- buk
Proč vrstvená podlaha?
Vlhkost a teplota okolního prostředí ovlivňují tvarovou stálost dřeva. U vícevrstvých podlah to však neplatí – jsou rozměrově stálejší a pro podlahové topení se často doporučují. Naopak masivní parkety, vytvořené z jediného kusu dřeva, vykazují větší rozměrové změny.
Jaký typ podlahového topení zvolit?
Můžete vybírat ze dvou základních typů, které se pod podlahu instalují – elektrického a teplovodního topení. Výhřevná síla je u obou systémů podobná a od noh vám tedy zima nehrozí.
Teplovodní topení, tvořené systémem trubek, je pod dřevěnou podlahu vhodnější. O elektrickém topení uvažujte pouze v případě firmy, která je schopna garantovat (protokolem o tepelné zkoušce) pomalý náběh i vychladnutí a prohřátí jednotlivých vrstev do maximální teploty 28 °C. Teplovodní topení vyžaduje vyšší počáteční investici, z dlouhodobého hlediska je však úspornější a lze jej napojit jak na elektrokotel, tak třeba na tepelné čerpadlo. Během horkých letních měsíců může pak fungovat i jako klimatizace.
Podlaha se vždy celoplošně lepí, jinak by topení neplnilo svou funkci dostatečně.
Prohlédněte si dřevěné podlahy vhodné pro podlahové topení
Síla, pevnost a sukovitá mozaika dělají z dubu to nejoblíbenější dřevo
Nejluxusnější dřevo, pro ty největší fajnšmekry, to je ořech
Merbau vytváří nádhernou mozaiku barev, která se jen tak neokouká