Na co si dát pozor při výběru dřevěné podlahy

Nová podlaha je investicí, u které chcete, aby vám vydržela bez poškození a ve skvělém stavu několik desítek let. Je proto dobré zde nešetřit a klást důraz na opravdu kvalitního dodavatele, stejně jako na vhodný typ dřeva. Sepsali jsme pro vás v jednotlivých bodech kritéria, na která při výběru nové podlahy bedlivě dbejte.

1. Tloušťka dřeva

Pokud byste se nechali zlákat nízkou cenou a koupili podezřele levnou podlahu, jedná se zpravidla o podlahy jednovrstvé s velmi tenkou nášlapnou vrstvou (zpravidla jen 0,5 mm). To může být problémem v případě poškození, jelikož tenkou podlahu lze jen těžko zbrousit a mohli byste ji tím nenávratně poškodit. Jednovrstvé podlahy jsou navíc náchylnější k praskání a tenké dřevo se velmi jednoduše může začít kroutit. Zajímejte se proto primárně o podlahy třívrstvé s tloušťkou nášlapné vrstvy okolo 3,5 mm. Taková tloušťka vám zajistí nejen vysokou odolnost vůči poškození např. při pádu těžkého předmětu na zem apod., ale v případě poškrábání ji lze opakovaně brousit.

2. Odpovídající stupeň tvrdosti dřeva

Při výběru vhodného druhu dřeviny je pak dobré se zamyslet, jakému zatížení bude daná podlaha vystavena. Podle toho zvolte dřevinu s dostatečným stupněm tvrdosti, abyste měli jistotu, že daná podlaha odolá každodennímu náporu, nebude praskat ani se prohýbat a bude vám poctivě sloužit spousty let.

3. Kompatibilita s podlahovým topením

U výběru typu dřeva buďte stejně pozorní i v případě, že máte zájem o instalaci podlahového topení. Podlahové topení v kombinaci s dřevěnou podlahou skrývá mnoho výhod, opět je ale důležité zvolit správnou dřevinu. Některé druhy dřeva jsou náchylnější vůči vlhkosti a výkyvům teplot. Vhodné jsou proto podlahové krytiny s nižším tepelným odporem, tedy vyšší tepelnou vodivostí. Ideálními jsou v tomto případě smrk, dub nebo borovice. Naopak zcela nevhodnými alternativami jsou jasan, buk a habr.

4. Vhodný odstín dřeva

Z estetického hlediska pak pamatujte, že odstín podlahy vám může výrazně ovlivnit vizuální efekt celé místnosti. Obecně je proto doporučeno do menších místností vybírat světlejší dřevo, které malý prostor opticky rozzáří a zvětší.

 

 

Přečtěte si více o:

Třívrstvé dřevěné podlaze

Možnosti využití podlahového topení

Skladbě dřevěných podlah

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3