Časté otázky
Co vás nejčastěji zajímá při výběru podlahy?
Na co se soustředit při výběru dřevěné podlahy?
Existuje univerzální vzhled podlahy, který se hodí všude?
Jak si můžu položit podlahu sám?
Položení podlahy sám nezvládnu, provádíte také montáž?
Jak vypadá vyfrézovaný zámek a jak s takovými parketami zacházet?
Co to je prořez?
Kolik m2 podlahy si mám objednat?
Jak správně oříznout parkety?
Jaký se používá podklad?
Jak je to s penetrací podkladu?
Můžu si podlahu někde prohlédnout?
Dřevěná podlaha je přírodní, teplá, krásná, snadno opravitelná a také se dá skvěle kombinovat s podlahovým topením. A aby splnila všechna vaše očekávání, vybrali jsme pro vás nejčastější otázky našich zákazníků při výběru podlahy. Pokud vaší odpověď nenajdete, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme individuálně!
Nejlepší dřevěná podlaha je ta, která je složená ze tří vrstev, které garantují stálost dřeva jako materiálu proti kroucení a praskání. U dřevěné podlahy je třeba počítat s větší výškou nad podkladní vrstvu (beton, anhydrit, osb desky…) než je třeba u umělých podlah nebo dlažby.
Platí pravidlo, že světlé i středně světlé podlahy se hodí do všech místností, i do těch nejmenších. Zároveň je využijete i v málo prosvětlených místnostech. Tmavé podlahy se naopak hodí pouze do větších, prosvětlenějších místností, protože opticky zmenšují
U každé podlahy na našem e-shopu najdete návod na pokládku. Můžete se také podívat na naše detailní videonávody. Naše podlahy jsou primárně vyráběny s tím, že si je zákazník může položit sám. Důležité pro pokládku je mít 3 věci: 1. čas, 2. dobrá záda a kolena, 3. ostrou pilu (přímočarka nebo pokosová pila, nebo…).
Ano, montáž provádíme na klíč proškolenými a pečlivými podlaháři.
Každý výrobce má svůj patent na zámek, zámek mají pouze lepší výrobci podlah. Je to vyfrézované vybrání, které při složení jednotlivých prken do sebe podlahu „zamkne“, aby byla garantována spojení jednotlivých prken a usnadnila se tím pokládka. Není tedy třeba používání lepidla, ani žádných stahovacích pantů.
Protože je rozměr podlah jiný, než rozměr místností, je třeba podlahu řezat. Při řezaní dochází k výrobě pilin, malých odřezků, které mají méně než 35 cm (tyto se správně nesmí použít, vyhazují se), krajní řady se ořezávají dle křivosti zdí a toto všechno je prořez, který musíme koupit navíc, i když je celková plocha místnosti menší.
Změřte si šířku a délku místnosti, které spolu vynásobte, tím získáte rozlohu v metrech čtverečních. Pokud je místnost členitá, můžete si pomoci třeba rozdělením na obdélníky. K rozměru místnosti, ve které budete podlahu pokládat, přičtěte ještě 8 - 10 % navíc, dle členitosti místnosti, na prořez.
Připravte si kvalitní, ostré nářadí, aby se dřevo neštípalo, ale přesně řezalo. Je také třeba myslet na dilatační spáry - podlaha se nikde v prostoru nesmí ničeho dotýkat, protože se vlivem teploty a vlhkosti roztahuje a je třeba jí k tomu dát prostor. Dilatace se dělají od 1 - 1,5 cm. Podívejte se na naše podrobné videonávody, ve kterých vám poradíme, jak na to.
Podkladem bývá většinou beton nebo anhydrit. Na tyto podklady se musí použít parozábrana (pokud je podlaha položena plovoucím způsobem, při lepení se parozábrana nepoužívá). Dále může být podklad na dřevěné bázi, kde se parozábrana dávat nesmí.
V případě lepení podlahy se musí podklad napenetrovat, beton stačí jednou, ale anhydrit dvakrát. Podklad musí být: rovný (max. nerovnost je 2 mm na 2 m délky), suchý (beton do 1,5 % vlhkosti, anhydrit do 0,5 %), pevný (tvrdý a nesmí se prohýbat!)
Ano, v případě zájmu navštivte naši výrobnu v Borači, kde vám rádi ukážeme jednotlivé vzorky a poradíme s výběrem podlahy.