Vytopená podlaha: Prevence, ochrana a rady pro správnou péči
Představte si, že dorazíte domů a zjistíte, že máte vytopenou podlahu? Anebo ještě horší scénář, odjedete na dovolenou a vaši sousedé, kteří vám hlídají barák, zavolají, že jste vytopení. A co v takové situaci můžete udělat? V tomto článku si rozebereme, jaké jsou možnosti prevence, a jak se zachovat, pokud dojde k vytopení.
Možné příčiny vytopení podlahy
Vytopení podlahy je samozřejmě noční můrou, která může ohrozit nejen vzhled, ale i funkčnost podlahové krytiny. Podlahy jsou v našich domovech každodenně vystavovány vysoké zátěži – od mokrých kapek ze sprch a kuchyní po zvířecí tlapky našich mazlíčků a samozřejmě našich chodidel. Vytopení podlahy nejčastěji vzniká v důsledku závady na rozvodech vody, jako jsou prasklé vodovodní trubky, netěsnící spoje nebo porucha na topném systému. Dalším častým viníkem jsou domácí spotřebiče, například pračky nebo myčky nádobí, které mohou v důsledku poruchy způsobit nežádoucí únik vody. Příčinou mohou být ale i přírodní vlivy, například záplavy či dlouhotrvající deště, kdy vám voda může prosáknout do interiéru.
Jaké podlahové krytiny jsou nejvíce ohroženy vytopením?
Ne každá podlahová krytina je odolná vůči vodě. Dřevěné podlahy jsou na vytopení nejvíce náchylné. Voda pronikne do pórů dřeva, způsobí bobtnání a postupnou deformaci materiálu. Podobně může voda poničit i laminátové podlahy, které na zvýšenou vlhkost nejsou přizpůsobeny. Naopak keramická dlažba či vinylové podlahy jsou vůči vytopení odolnější. Nicméně i přesto je u nich potřeba dbát na prevenci.
Prevence proti vytopení podlahy
Abyste mohli předejít škodám způsobeným vytopením, je důležité myslet na prevenci a pravidelnou údržbu:
- Pravidelně kontrolujte stav vodovodních trubek, hadic a těsnění, protože starší potrubí či netěsnící spoje vám mohou způsobit potíže.
- Při zapojování spotřebičů, jako jsou pračka, myčka nebo lednice s připojením na vodu, dbejte na použití kvalitních a certifikovaných hadic.
- Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat samotné spotřebiče a včas měnit opotřebované díly.
- Pro lepší ochranu domu před přírodními vlivy je vhodné investovat do kvalitního odvodňovacího systému.
- Pokud máte v domě vlastní připojení na vodu a víte, že ji v době vaší dovolené nebude v domě nikdo potřebovat, raději ji zavřete.
Co dělat při vytopení podlahy?
Pokud už vytopení jste, je důležité jednat rychle, aby nedošlo k trvalému poškození podlahy. Nejprve zamezte dalšímu úniku vody. Pak proveďte následující kroky:
- Odčerpejte vodu - V co nejkratším čase se snažte odstranit co nejvíce vody. Pomoci vám může výkonný vysavač na mokré vysávání nebo čerpadlo.
- Podlahu vysušte - Po odstranění vody je důležité podlahu důkladně vysušit. Zvláštní pozornost věnujte dřevěným a laminátovým podlahám, kde může voda snadno proniknout do spár. Pro sušení můžete využít ventilátory nebo vysoušeče vzduchu a pochopitelně také větrání, aby vlhkost měla kam odcházet.
- Zkontrolujte podklady - Ujistěte se, že voda nepronikla pod podlahovou krytinu a nepoškodila podkladovou vrstvu.
- Obraťte se na profesionály - Při rozsáhlejším vytopení nebo podezření na skryté škody doporučujeme vyhledat odborníky, kteří pomocí speciálních zařízení zhodnotí stav podlahy.
Reference od rodiny Bryksových
Na konec tu pro vás máme referenci od rodiny Bryksových, která se s touto zkušeností nedávno setkala a je ochotna se podělit o svůj příběh. Díky kvalitní dřevěné podlaze se jim i po nepříjemné havárii podařilo vyváznout prakticky beze škod.
Příběh rodiny Bryksových začal rodinnou dovolenou, během které jim v domě praskla bidetová sprška, která způsobila vytopení obou pater jejich rodinného domu. Vytopení zasáhlo nejen podlahu v koupelně, ale přes stropy se dostalo i do dalších místností v dolním patře.
Ihned po havárii se Bryksovi rozhodli jednat. Podlaha byla pečlivě vysušená a následně pozorována. Po vytopení byla podlaha lehce zduřelá, což je běžný jev u dřevěných materiálů, které reagují na vlhkost. V průběhu několika dnů však došlo k překvapivému jevu – podlaha se sama vrátila do původního stavu bez nutnosti jakéhokoliv zásahu.
Rodina byla příjemně překvapena kvalitou podlahy a jediným pozůstatkem z této nehody tak zůstaly jen malé fleky, které nemají žádný vliv na její funkčnost a stabilitu. Rodina Bryksových díky své podlaze zjistila, že volba kvalitního výrobce, jako je Česká podlaha, se může vyplatit nejen z estetického, ale i z praktického hlediska.
„Nečekal jsem, co nás doma po vytopení čeká, bál jsem se, že budeme muset vše vyměnit! Nicméně jsem byl velmi překvapený, že se podlaha vrátila do původního stavu a nemuseli jsme řešit větší škody.“ říká Lukáš Bryksa
Podlaha u Bryksů 2 týdny po vytopení
Pokud byste i vy chtěli předejít této situaci nebo jste se do té situace již dostali, napište nám! Rádi vám pomůžeme s řešením.