Světlou nebo tmavou podlahu k dveřím a nábytku opačné barvy? Vyhrajte si s kontrasty
Chystáte se na redesign celé domácnosti? Uvažujete o výměně dveří či podlahy? Jak interiéru propůjčit ten správný ráz? Poradíme vám s vhodnými barevnými kombinacemi.
Dřevo dovede pozvednout každý pokoj – ať už se jedná o malou komůrku s jediným oknem či prostorný obývák. Je ale velmi zásadní, jaký druh dřeva a barvený odstín zvolíte. Pomocí barev můžete totiž interiér buďto opticky zvětšit, nebo jej naopak výrazně zmenšit.
Začněte výběrem podlahy – ta rozhodne o charakteru celého vašeho bytu. Volte podle toho, jaký prostor máte k dispozici. Teprve pak přijdou na řadu dveře – ty by měly zdůraznit celkový dojem.
Tmavá do otevřených prostor, světlá do menších bytů
Větším místnostem zalichotí sytější a tmavší barvy s bohatou kresbou. Prostoru dodají potřebnou hloubku a eleganci. Skvělou volbou je tmavý dub, buk, ořech, nebo nádherná třívrstvá podlaha z exotického dřeva Merbau. Tmavá barva se však nedoporučuje do malých garsonek ani menších pokojů, které samy o sobě působí stísněně – tmavou podlahou by se tento efekt ještě prohloubil.
Světlá podlaha opticky zvětší malé byty a místnosti. Dodá jim vzdušnost a příjemnou hřejivou atmosféru. Skvělé odráží světlo a lze ji použít prakticky všude – i ve větších halách a obývacích pokojích. V takovém případě si ale vyhrajte s kontrastními prvky, nábytkem a dekoracemi. Mezi oblíbené druhy dřeva patří javor, světlý dub nebo třeba jasan.
Světlá podlaha, tmavé dveře – tmavá podlaha, světlé dveře
Zajímavý a vhodně použitý kontrast dodá interiéru nádech nadčasového luxusu. Tmavší podlahu kombinujte spíše se světlejším nábytkem, krásně proti ní vynikne. Totéž samozřejmě platí i naopak.
Stejně důležitý je i výběr dveří. Je tomu podobně jako u podlahy – dveře mohou prostory pocitově trochu „přifouknout", ale také je usadit. Záleží, jaký je váš záměr – dosáhnout nechtěného výsledku jen proto, že jste si důkladně nenastudovali všechny možnosti, by byla škoda. Promyšleným designem ohromíte nejen vaše hosty, ale hlavně z něj budete mít radost vy sami.
Dveře slaďte s podlahou a rámy oken. Můžete vše vybírat takzvaně tón v tónu, tak aby se jednotlivé prvky krásně propojily a staly se součástí jednoho velkého celku, nebo zvolit nápaditý protiklad, který prostor oživí.
Světlá podlaha v kombinaci s tmavými dveřmi a tmavým nábytkem působí nenásilně a hezky. Každý detail tak lépe vynikne. Tmavá podlaha zase zdůrazní světlý nábytek a dveře.
Proč kontrasty tak dobře fungují?
Kontrasty interiéru propůjčují hloubku. Tmavé dveře ve stejné barvě jako má podlaha, by se s ní zbytečně slily a nic v místnosti by nepřitáhlo vaši pozornost. Správně volené kontrasty jsou zkrátka zajímavější. Zbytečně však nekombinujte přírodní materiály s těmi umělými a vyhněte se také použití dvou rozdílných a stejně výrazných kreseb dřeva. Pokud má podlaha výraznou kresbu, měly by být dveře spíše nenápadnější – s velmi jemným vzorem. Když budete tyto zásady respektovat, docílíte velmi působivého výsledku.